Düzenlediği birbirinden farklı etkinliklerle kentin kültürel ve sanatsal hayatına renk katan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Bursa Sanat Çalıştayı’nda Türkiye ile birlikte 7 ülkeden 21 ressamı ağırladı.

Aynur Mahmudova Kaplan küratörlüğünde bir hafta süren çalıştaya, Türkiye’den Ahmet Türe, Aslı Özen, Birsen Çeken, Bülent Yavuz Yılmaz, Bünyamin Ağbal, Fahri Nur, Gülay Yüksel, Güzin Arısoy, Nilgün Ayşecik Çevik, Şaban Okan, Ziver Kaplan, Macaristan’dan Alim Adilov, Julianna İlles Major, Ottilla Szatmari, Bulgaristan’dan Kamber Kamber ve Petia Papazova, Romanya’dan Rares Kerekes, Hindistan’dan Ritu Singh, Azerbaycan’dan Vahit Novruzov ve İran’dan Vodoud Moazzen katıldı.

Çalıştay kapsamında Muradiye Külliyesi, Orhangazi ve Osmangazi Türbeleri, Ulucami, Kozahan ve Hanlar Bölgesi, Yeşil Cami ve türbesi, İznik ve Gölyazı gibi Bursa’nın tarihi ve turistik mekanlarını gezen ressamlar, daha sonra kendileri için hazırlanan atölyede Bursa izlenimlerini tuvale aktırdı.

Bursa’nın eşsiz güzelliklerinin uluslararası ressamların fırçalarından yeniden yorumlandığı eserler, çalıştay kapsamında düzenlenen ‘Ressamların Fırçasından Bursa Resim Sergisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nun fuaye alanındaki serginin açılış törenine katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’ya önemli bir değer olarak kalacak eserlere imza atan tüm ressamlara teşekkür etti. Her şehrin bir hikayesi olduğunu, Bursa’nın hikayesinin ise belki de en orijinal hikayelerden biri olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Bursa beş farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, özellikle erken dönem Osmanlı'nın eserlerini bağrında barındıran ve çok önemli izlerini hala taşıyan bir şehir. Burada açıkçası ressamlarımızın eserlerine baktığımızda da bunu çok net görmek mümkün. Ben her bir sanatçımıza teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar ne benim şahsıma ve ne de bir başka kişiye ait çalışmalar. Bunlar Bursa'nın çalışmaları, Bursa'ya değer olarak kalacak çalışmalar. Dolayısıyla şehir dışından, yurt dışından gelen misafirlerimiz var. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yüreklerine sağlık” dedi.

Kaynak: igf