Eylül ayının gelmesiyle birlikte İzmir'de sonbaharın sinyalleri belirginleşiyor. Şehir, uzun bir sıcak yaz döneminin ardından nihayet serinlemeye başladı. Bugün için AFAD'dan herhangi bir sağanak uyarısı gelmese de, önümüzdeki günlerde İzmir'in yağmurla tanışması bekleniyor.

Sabah saatlerinde 29 derece ile güne başlayan İzmir, pazartesi günü için en fazla 32 dereceye kadar yükselecek. Ancak genel olarak bölge parçalı bulutlu bir havayla karşı karşıya olacak ve öğleden sonra Kıyı Ege dışında kalan bölgelerde yerel sağanak yağışlar ve gökgürültüleri bekleniyor. Bu yağışların özellikle Manisa ve Balıkesir illerinin doğusunda kuvvetli ve kısa süreli olması muhtemel.

Hava sıcaklıkları ise 1 ila 2 derece kadar azalacak. Rüzgar ise bölgenin kuzeyinde kuzey ve kuzeydoğudan, güneyinde kuzey ve kuzeybatıdan orta kuvvette esecek, kıyı bölgelerinde ise daha güçlü (40-60 km/saat) olarak hissedilecektir.

Özellikle Manisa ve Balıkesir illerinin doğusunda beklenen gökgürültülü sağanak yağışların kuvvetli olması nedeniyle ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir. İzmir'liler, önümüzdeki günlerde şemsiyelerini yanlarından eksik etmeyi ve trafiği dikkatle takip etmeyi unutmasınlar.

İşte İzmir için beş günlük hava durumu tahmini raporu;

Editör: Yaren Çördük