Nazilli Kaymakamlığı’nın yaralanma ve ölümlerle sonuçlanan ve her geçen gün motosiklet sayısının artması ile paralel çoğalan motosiklet kazalarına karşı güvenli sürüş ve güvenli kask kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla eğitimler veriliyor. Özellikle kask kullanmadığı için ceza alan motosiklet sürücüleri başta olmak üzere ekmeklerini kuryelik yaparak kazanan motosiklet sürücülerinin öncelikli alındığı eğitimler büyük ilgi görüyor. İlçenin tamamında yaygınlaşması amaçlanan eğitimlerde Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli eğitmenler tarafından motosikletlerin güvenli kullanımı ve kask seçimleri ile ilgili önemli bilgiler veriliyor.

“Kurallara uyulmasını istiyoruz”

Türkiye’de ilk olma özelliği de taşıyan ve özellikle kask kullanmamaktan dolayı cezaya maruz kalan sürücülerin davet edildiği eğitimlerin ilki ilçe emniyet müdürlüğüne bağlı Dallıca Mahallesi’ndeki hizmet binasında başlatıldı. İkinci eğitim ise Atatürk Anadolu Lisesi’nde bazı motosikletli kuryelere verildi.

İş yoğunluğu nedeniyle kademe kademe yapılacak olan eğitimlere katılan Motosikletli Kurye Ercan Kıranyerli: “18 yıldır kuryelik yapıyorum. Trafikte sıkça karşılaştığımız olay ters yön. Kurallara uyan biz olmamıza rağmen haksız şekilde bizle tartışmaya bile giriyorlar. Özellikle trafikte motosiklet kullanırken kural ihlalleri ile çok karşılaşıyoruz. Özellikle yayalar trafik ışıklarına ve caddede karşıdan karşıya geçme kurallarına uymadığından dolayı sık sık tehlikelerle karşı karşıya kalıyoruz. Biz ışıklara uyuyoruz ama yayalar kendilerinde üstünlük görüp kurallara uymuyorlar. Bir de araçların motosikletleri küçük görüp sıkıştırması olayı var. Bizler bisiklet de olsa kurallara uyulmasını, sürüş sırasında güvenlik tedbirlerinin alınmasını ve kask kullanılmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

“Hayat yaşamaya değer”

Motosikletli Kurye İbrahim Yılmaz da konuşmasında: “Kazalar ister istemez arttı. Bilinçli kullanımın yanı sıra en fazla can kaybı bilinçsiz ekipman kullanımı ve ekipman kullanmamak. Canımız hiçbir şeyden ucuz değil. Önce kendi can güvenliğimizi sağlamak için her zaman ekipmanlı ve güzel sürüş tavsiye ediyorum. Hayat yaşamaya değer” dedi.

Kaynak: iha