Menemen Belediyesi, öğrenci destekleri ve eğitim yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz ay Ege’nin en büyüğü olacak Ulukent Kütüphanesinin inşaatına başlayan Menemen Belediyesi, Esatpaşa Mahallesi’nde hayata geçireceği modern kütüphane projesinin temelini de görkemli bir törenle attı.

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan’ın ev sahipliğinde düzenlenen törene; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, AK Parti Menemen İlçe Başkanı Hakkı Durmaz, MHP Menemen İlçe Başkanı Barbaros Çalışçı, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, önceki dönem belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve Menemenliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Memenen Belediyesi Halk Oyunları Grubunun gösterisi ilgiyle izlendi.

Törende ilk olarak söz alan Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Menemen’imiz, ne kadar tarım ve sanayisi ile güçlü bir ilçeyse aynı zamanda 38 bin 500 öğrencisi bulunan bir öğrenci kenti de. Bu açıdan Menemen Belediyemizce öğrencilerimizin her daim yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Menemen Belediyesi Ulukent Anaokulumuzu, göreve gelir gelmez hizmete açmıştık. Ücretsiz eğitimin verildiği Menemen Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezimizin bir şubesini de yine Ulukent’imizde hizmete açıyoruz. Belediye olarak üniversite sınavına girecek her öğrencimizin sınav giriş ücretlerini biz karşılıyoruz. Bu yıl üniversiteyi kazanan ve yeni mezun olan Menemenli gençlerimize 5’er bin lira teşvik ve başarı desteği verdik. İlköğretim, orta öğretim ve liseye başlayacak öğrencilerimize de bin TL kırtasiye desteği vermeye başlıyoruz. Başlattığımız proje ile kıymetli öğrencilerimizin evlerine dershaneyi getirdik. YKS ve LGS sınavına hazırlanan tüm 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerimize, uzaktan eğitimin verildiği, ‘Dijital Eğitim Platformu’ hediye ettik. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Gençliğin ve Geleceğin Kenti ödülünü almış bir belediye olarak; bu desteklerimizi artırarak sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Hayatını kaybeden eski başkanın adı verilecek

Ege Bölgesinin en büyük iki kütüphanesini Menemen’e kazandıracaklarını ifade eden Pehlivan, “8 bin 500 metrekare üzerinde yükselen doğa dostu Ulukent Kütüphanemizin inşaatına geçtiğimiz ay başlamıştık. İşte bugün de 5 bin 500 metrekare alanda ilçe merkezimize kazandıracağımız kütüphanemizin temelini hep birlikte atacağız. Bizler geleceğimizi düşündüğümüz gibi geçmişimizi de asla unutmuyoruz. Hepimizin bildiği gibi, geçmiş dönem belediye başkanımız merhum İlhami Gürsoy, Menemenimizin gelişimine uzun yıllar büyük katkılarda bulunmuş, halkımızın sevgi ve saygısını kazanmış bir kişiydi. Bu nedenle, onun anısını yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak için, ekip arkadaşlarımızla birlikte temelini atacağımız tesisimize onun adını vermeye karar verdik. Menemen Belediyesi İlhami Gürsoy Kütüphanesinin Menemen’imize, değerli gençlerimize ve siz kıymetli hemşehlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da, AK Parti iktidarı döneminde eğitime büyük önem verildiğini söyleyerek, eğitimin sadece merkezi hükümetin sorumluluğunda olmadığını, yerel yönetimlerin de bu alanda destek sağlaması gerektiğini belirtti, “İktidara geldiğimiz gibi en büyük bütçeyi eğitime aktardık” dedi.

Menemen Belediyesinin kent merkezine inşa ettiği kütüphanesinin de, 24 saat açık olacak bir yaşam alanı olarak planlandığı bildiren Dağ, “Bu tesisimiz gece-gündüz gençler için bir buluşma ve çalışma alanı olacak; ayrıca, belediyemiz kütüphane kullanıcılarına ücretsiz kek ve çorba hizmeti sunucak” diye konuştu.

Temel atma butonuna basmadan önce kütüphane inşaatını üstlenen firma yetkililerine bina teslim tarihini soran Hamza Dağ, kütüphanenin şubat ayında tamamlanması sözünü aldı.

Protokol üyeleri, Menemen Müftüsü Mehmet Seven’in okuduğu duanın ardından hazırlanan butonlara basarak kazandırılacak bu dev tesisin temelini attı.

5 bin 500 metrekarelik alanda yükselecek tesis içinde; farklı yaş gruplarına uygun okuma alanları, engelsiz kütüphane alanları, fuaye ve sergi alanları, çok amaçlı konferans salonu, grup ve bireysel çalışma alanları, oyun salonları, cep sineması, araştırma salonu, matematik ve seramik atölyeleri ve yeme içme alanları bulunacak.

Kaynak: iha