Olay, saat 14.35 sıralarında Derince Limanı'nda bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin silosunda meydana geldi. TMO silosundaki patlama tüm kentten hissedildi. Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Olay yerine TEM ekiplerinin de sevk edildiği öğrenildi. 

PATLAMADA 10 KİŞİ YARALANDI

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, TMO silosundaki patlamada 2’si ağır 10 kişinin yaralandığını açıkladı. Yavuz, "Patlama TMO silosuna gemiden buğday aktarımı sırasında yaşandı. Enkaz altında kalan yok" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

CNN TÜRK yayınına bağlanan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, "14.40'ta büyük bir gürültüyle deprem oluyor diye endişelendik, sonra patlama olduğunu öğrendik. Patlamanın sebebini bilemiyoruz, şu an arkadaşlar boşaltma harekatıyla ilgili çalışıyorlar. Tahliyeden kastımız patlayan ürünün altında kalan var mı, o da önemli. Ben 4 yaralı gördüm, ayakta gittiler, çok ciddi değildi. Ayakta, gayet sağlıklılardı. Ben 1 kilometre uzaktaydım, hissedince hemen olay yerine geldim. Gölcük'ten de hissedildi. Olay tamamen 25 metrelik bir alan içerisinde vuku buldu. Olay ciddi ama lokal olarak. Buğday kepçelerle boşaltılıyor, altında biri var mı yok mu ona bakılıyor. 40'a yakın silo var burada, onların 2 tanesi patladı. Buradaki tozdan korunmak için çalışan arkadaşlar maske takıyor. Patlamanın tam hizasına gelen bazı camlarda patlama meydana gelmiş." dedi.

Kocaeli İtfaiye Daire Başkanı Ömer İslamoğlu "5 yaralımızın olduğunu biliyoruz, ambulanslarla hastaneye sevk ettik. Şu anda hafif olarak görüyoruz, bir tanesi daha ağır gibi. Patlamanın nedenine dair henüz bir bilgimiz yok" ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise limanda bulunan gemilerde olumsuz bir durumun olmadığı bilgisine yer verildi.

Editör: Çakır Çakır