Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Serpil Kahraman, ABD’de Kasım ayının sonuna kadar para politikaları konusundaki akademik çalışmalarını sürdürecek ve uzmanlık alanıyla ilgili seminerler ve dersler verecek. Kahraman 1984 yılında kurulan, ABD’nin en eski ekonomi yüksek lisans programlarından biri olan İktisat Politikası Yüksek Lisans Programı’nın direktörlüğü görevini yürüten University of Illinois at Urbana-Champaign Ekonomik Politikalar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Stephan Parente ile çalışacak.

İlk 50’de

University of Illinois at Urbana-Champaign, Times Higher Education’ın dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 50 üniversite arasında yer alıyor. Türkiye Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların ekonomi bölümü yüksek lisans eğitimine burslu olarak öğrenci gönderdiği University of Illinois at Urbana-Champaign’de bugüne kadar Türkiye’den 150 yüksek lisans öğrencisi eğitim gördü. Ekonomi bölümündeki seminer serilerine ise Harvard, Oxford, Yale, Purdue gibi başarılı üniversitelerden akademisyenler katılıyor.

Para Politikaları

ABD’de kendini hem ekonomi alanında hem de farklı alanlarda geliştirme fırsatı bulduğunu anlatan Doç. Dr. Kahraman, “Özellikle gelişmekte olan ülkelerin Merkez Bankaları ve para politikaları üzerine araştırma yapmak, alanımda bir dizi seminer ve ders vermek üzere buradayım. Araştırma fonu çerçevesinde burada kendi araştırmalarımla da ilgili seminer ve ders veriyorum. Ayrıca akademik çalışmalarıma burada devam ediyorum. Dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden birinden böyle bir araştırma fonu almak, araştırma imkanlarının yanında Oxford, Harvard, Yale, Purdue gibi üniversitelerden bölüme kısa süreli ziyaret veya seminer vermek üzere gelen akademisyenlerle bir arada olma fırsatı oluşturuyor. Bunun yanında sadece alanımda değil, kodlama, yazılım gibi farklı alanlarda da kendimi geliştirme fırsatı bulabiliyorum” diye konuştu.

Kaynak: iha