Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM), sadece üniversite öğrencilerinin değil, İzmir’de yaşayanların güncel ve evrensel bilgi aktarımına odaklı bir anlayışla eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Yaşam boyu öğrenme fırsatlarının toplumun her kesimine ulaşması için 1998’den beri eğitim programları sunan DESEM, farklı eğitim düzeyindeki katılımcılara, ön lisans, lisans ve lisansüstü programları dışında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) eğitim verdiği ve araştırma yaptığı tüm alanlarda sürekli eğitim ve geliştirme programları düzenliyor. Bu yönüyle nitelikli insan kaynağının yetişmesine yıllardır önemli katkılar sunan DESEM, yüz yüze eğitimlerin dışında çevrim içi ve karma programlar ile güncel ve evrensel bilginin yayılmasına da katkı sunuyor.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin akademik eğitimin yanında toplumsal fayda misyonunun olduğunu belirterek, sahip olunan bilgi ve tecrübenin, DESEM kanalı ile İzmirlilere ulaştırıldığını söyledi. Rektör Hotar, “Üniversitemiz köklü akademik altyapısı ve öğrenci odaklı anlayışı ile 41 yıldır bilim dünyasına katkılar sunmaktadır. Bu misyonumuzun yanında kamu yararını da önemsiyor, sosyal üniversite olma vizyonuyla sürekli eğitim merkezimizde birçok kişisel gelişim programları ve eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda her geçen gün daha fazla kişiye ulaşma konusunda başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Üniversitemizin çeşitli bölümlerinde üretilen tüm bilgi ve tecrübeyi hayatın her kesimine aktarmak amacıyla kurulan DESEM, öğrencilerden ev hanımlarına, iş adamlarından devlet memurlarına kadar çok sayıda katılımcıya ulusal ve uluslararası sertifika hizmeti vermektedir. Aynı zamanda DESEM, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine yönelik Üniversite-Sanayi iş birliklerinin kurulmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır” dedi.

11 ayda 2 bin sertifika

DESEM’de 2023 yılında 81 program açıldı ve toplam 957 katılımcıya belge verildi. Eğitim merkezinde İspanyolca, Çince, İngilizce, Almanca, Göktürkçe, Fransızca, Rusça, Arapça, Yunanca, İtalyanca dilleri eğitimi, Braille Öğreniyorum, Temel Borsa, Temel Analiz, Teknik Analiz, AUTOCAD, Temel İlk Yardım, Müzik Terapi Eğitimi, Çocuklarla Felsefe Atölyesi, Ebru Sanatı, Yaratıcı Yazarlık, İnsan Kaynakları Yönetimi, Dijital Dönüşüm, Endüstri 4.0, Kooperatif Yöneticiliği, e-Ticaret, Aile Eğitimi ve Danışmanlığı, Uzman Arabuluculuk, Milletlerarası Özel Hukukta Çocuğun Korunması gibi eğitimler veriliyor. DESEM bütün bu kursların yanı sıra Ege İhracatçı Birliği, KOSGEB İzmir Müdürlüğü, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi, Türk Eximbank ve birçok kurumla da önemli iş birlikleri ve farklı projelere yönelik çeşitli görüşmeler yürütüyor.

Kültür-Sanat Etkinlikleri kapsamında her Perşembe günü uzman öğretim üyelerinin üretmiş olduğu eserler; film ve belgesel gösterimleri, resim-fotoğraf sergileri ve konserler İzmir halkı ile buluşturularak sanatın yaygınlaştırılmasına katkı sağlıyor.

Kaynak: iha