İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) mezunlarını; ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren, sektörünün lider firmalarıyla bir araya getiren Mezun Bilgi Sistemi, 2017 yılında kuruldu. İzmir Ekonomili gençlere iş dünyasının kapılarını açan sistem, zaman içinde hızla geliştirilerek aynı anda binlerce işveren ve iş arayan kişiyi buluşturan dev bir dijital platform haline geldi. İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, akademik anlamda nitelikli eğitim vermenin yanı sıra öğrencileri iş dünyasıyla buluşturacak, onlara yeni kariyer fırsatları oluşturacak adımlar atmayı da çok önemsediklerini ifade etti.

Prof. Dr. Abacıoğlu, “Biz, üniversitemizde eğitim alan her gencimizi, ülkemizin geleceğine bırakacağımız çok değerli bir miras olarak görüyoruz. Mezunlarımıza inanıyor, verdiğimiz eğitime güveniyor ve İzmir Ekonomi Üniversitesi diplomasının gücünü biliyoruz. Yurt dışında kendi işini kuran ya da uluslararası şirketlerin gözdesi olan 500’ü aşkın mezunumuz var. Mezunlarımız, 76 ülkeye yayılmış durumda. Bu başarıların daim olması, bu gurur tablolarına yenilerinin eklenmesi için mezunlarımıza sunduğumuz imkan ve fırsatları geliştiriyoruz. Mezun Bilgi Sistemi de bunun en güzel örneklerinden biri. İş dünyasının son dönemde sıklıkla vurguladığı konu, ‘nitelikli iş gücüne’ olan ihtiyaç. Buna ek olarak, çağımızda yaşanan hızlı değişimle birlikte mesleklerin doğası da değişiyor. Biz de gelecek dönemde ihtiyaç duyulacak dijital yetkinlikleri gençlerimize kazandırmak için çalışıyoruz. Sektör deneyimine sahip akademisyenlerden, çağın gereklerine uygun bir müfredatla eğitim alan mezunlarımız, iş dünyasının bu ihtiyacına cevap veren, geleceğin becerileri ile donatılmış bireyler olarak ön plana çıkıyor” diye konuştu.

İEÜ Sektörel İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Burçin Önder ise 98 bin üyeli İzmir Ticaret Odasının desteğiyle mezunlara ve öğrencilere yönelik yeni projeler üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Üniversitemizi farklı ve özel kılan nokta; birbirine güvenle, sevgiyle, sıkı sıkıya bağlı bir aile ortamının olmasıdır. Bunun bir gereği olarak da mezunlarımızın her daim yanındayız. Mezunlarımızın başarıları, onlarla sağladığımız etkili iletişim, bizlere hem güç katıyor hem motivasyon sağlıyor. Yapacağımız çalışmalarla mezunlarımızın hayat yolculuğuna ışık tutmaya devam edeceğiz” dedi.

İEÜ Mezunlarla İlişkiler Ofisi Koordinatörü Özge Kulaçoğlu da, “Mezun Bilgi Sitemini kurduğumuzda en önemli kriterimiz; verimliliği en üst noktada tutmaktı. Kullanıcıların maksimum faydayı sağlamasını hedefledik ve bunu başardık. Mezunlarımızdan aldığımız olumlu dönüşler, ne kadar doğru ve gerekli bir sistem inşa ettiğimizi kanıtlıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: iha