Ticari mesaj ve aramalardan “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)” ile kurtulmanın yolu var. Bu sistem sayesinde, tüketicilerin onay vermedikleri ticari elektronik iletileri almadan engelleyebilecekleri ve istemedikleri mesaj trafiğini azaltabilecekleri belirtildi.

e-DEVLET ÜZERİNDEN SMS VE ARAMA ENGELLEME NASIL YAPILIR?

Ticari mesaj ve arama engelleme işlemi için e-Devlet girişi yaparak veya www.iys.org.tr sitesine girerek tercihlerinizi belirleyebiliyorsunuz. e-Devlet girişi yaptıktan sonra arama çubuğundan "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi"ni aratın ve tıklayın. “Yeni İletişim Adresi Ekle” bölümünden telefon numaranızı veya e-Posta adresinizi girebilirsiniz. Bu kısımda Aydınlatma Metni`ni kabul etmeniz gerekiyor. Bu işlemle birlikte e-Devlet üzerinden  onay durumlarınızı tek tek görüntüleyip değiştirebilme seçeneğine sahip olunuyor.

NE İŞE YARAR, NASIL KULLANILIR?

İYS, Ticari Elektronik İleti onaylarının alınması, reddedilmesi ve şikayet edilmesi için kullanılan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama amaçlı çağrı merkezi, SMS, e-posta gibi yollarla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları kaydetmelerine ve yönetmelerine, alıcıların da onay verme veya iptal etme hakkını kullanmalarına, ticari elektronik şikayetlerini bildirmelerine ve takip etmelerine olanak sağlıyor.

İleti Yönetim Sistemi`nin web sitesine girdiğinizde ilk olarak “Vatandaş Girişi” bölümüne tıklayın. Sonra açılan sayfada telefon numaranızı girebileceğiniz bir yer bulunuyor. Buraya numaranızı ve size gelen doğrulama kodunu yazmanız gerekiyor.

Bir sonraki adımda “Aydınlatma Metni” karşınıza çıkacak. Bunu okuyup, “Okudum, anladım” kutucuğunu işaretleyin. Size elektronik ileti gönderme izni olan firmaları buradan kontrol edebilirsiniz. Mesaj ve arama iznini güncelleyip kaydedebilirsiniz.

TİCARİ ELEKTRONİK İLETİ NEDİR?

Telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, Akıllı ses kaydedici sistemler, Elektronik posta Kısa mesaj hizmeti gibi yollarla gönderilen pazarlama iletileri Ticari Elektronik İleti olarak adlandırılıyor.

Editör: Raşit ERÜLKEROĞLU