Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hidaye Aydan Bilgilier’in yürütücülüğünde hazırlanan projenin ekibinde, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü ikinci sınıf öğrencileri; Mehmet Şahin Akyol, Kamila Sadykova, Beyza Kavçın, Fatma İlayda Tan, Berfin Akdemir ve Adıya Kairulla yer alıyor.

Proje ile ilkokul çağındaki çocuklar, üniversite öğrencileriyle buluşturularak; çeşitli etkinlikler, atölye çalışmaları ile çocukların iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik aktiviteler düzenlendi.

Detayları anlatan Doç. Dr. Hidaye Aydan Bilgilier, “Proje kapsamında yapılan etkinlikler, projenin paydaşı olan Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) iş birliğinde yürütüldü. Haftalar boyunca, çocukların kendilerini ve arkadaşlarını tanımaları ve etkili iletişim kurma becerilerini geliştirmeleri amacıyla etkinler yapıldı. Çocukların dikkat becerilerini ölçme ve iletmek istenilen duyguların tespit edilmesi için kısa film ve şarkılar yorumlandı. Çocuklara medya okuryazarlığı hakkında sunum yapılarak bilinçlendirildi. Kitap ayraçları, resim yapma ve mandala boyama gibi aktiviteler yapılarak çocukların eğlenceli bir şekilde etkileşim kurmaları sağlandı; ayrıca bu atölyede, çocukların yazarlık becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlikler düzenlendi. Akrostiş şiirler ve doğaçlama hikâyeler, katılımcılara eğlenceli bir öğrenme deneyimi sunarak hayal güçlerini genişletmelerine olanak tanıdı. Bu interaktif atölye, çocuklara iletişim yeteneklerini keşfetme ve geliştirme fırsatı sağlayarak öğrenmeyi keyifli hale getirdi” diye konuştu.

Kaynak: iha