Teknolojiye ve havacılık sektörüne gönül verenlerin heyecanla beklediği TEKNOFEST’in İzmir etabı, Çiğli Havalimanında başladı. Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olarak 2018’den bu yana düzenlenen ve bu yıl ‘Sen Geleceksin Diye’ sloganıyla sektörün ve gençlerin ilgisini üzerine toplayan TEKNOFEST İzmir, 1 Ekim 2023 tarihine kadar devam edecek. Haftalar öncesinden festival hazırlıklarına başlayan Dokuz Eylül Üniversitesinin (DEÜ) kurduğu standa vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken; resmi açılış töreninde, DEÜ Konservatuarının TEKNOFEST Marşı, Efem, Memleketim ve İzmir’in Kavakları eserlerini yorumladığı senfoni konseri de katılımcılardan tam not aldı.

"Güçlü Türkiye idealine ulaşmada önemli bir güç olarak değerlendiriyoruz"

Törene katılan ve Türkiye’nin havacılık ve milli savunma hamlesini her zaman desteklediklerini kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dünyanın ilgiyle takip ettiği TEKNOFEST’i, muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bağımsız ve güçlü Türkiye idealine ulaşmada önemli bir güç olarak değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonu, yerli ve milli sanayiye sahip olmayı, bu konuda kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün ve üniversitelerin iş birliği yapmasını ön görüyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız 2023’te, İzmir’de böyle dev bir organizasyon yapılmasını da kentimizin dinamiklerinin harekete geçirilmesi ve potansiyelinin ortaya çıkarılması açısından son derece anlamlı buluyoruz” diye konuştu.

Festival boyunca birçok rekorun kırılacağına inandıklarını ifade eden Rektör Hotar, “Gerek katılım gerekse düzenlenecek etkinlik, yarışma ve programlar noktasında birçok rekorun kırılacağını düşünüyoruz. Burada, özellikle ülkemizin yetiştirdiği nitelikli insan gücünün ortaya çıkacağına inanıyoruz. Bu çok önemli; çünkü havacılık ve uzay sanayine yönelik her adım, derinlemesine bilgi ve tecrübe gerektiriyor. Bu noktada üniversitelerin, eğitim kurumlarının, üniversite-sanayi iş birliklerinin, Ar-Ge faaliyetlerinin rolü daha da artıyor. Küresel rekabetin yoğun olduğu bir alanda, hazırlıklı olmak öncelikle insana yatırım yapmayı gerektiriyor. Bu konuda araştırma üniversitesi olarak üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. T3 Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ve BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın katıldığı programda ise bu noktadaki gayretlerimizi kamuoyu ile paylaşmanın gururunu taşıyoruz” ifadesinde bulundu.

DEÜ’de hazırlanan çeşitli projelere yer verilen, Aktif Dinlenme Standının kurulduğu ve ikramlarda bulunulduğu standa, ilk gün üniversite öğrencileri ve vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Milletvekilleri, rektörler ve bilim insanlarının da ziyaret ettiği stantta ayrıca; DEÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu tarafından TEKNOFEST ziyaretçileri için özel hazırlanan kurabiyeler de vatandaşlara dağıtıldı.

Basın kuruluşlarının da ilgi gösterdiği stantta röportaj veren Rektör Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli teknoloji hamlemizi, her yaştan vatandaşımıza anlatmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle çocuk ve gençlerimizin bu noktada bilgili olmasının Türkiye’nin geleceğinin inşa edilmesinde gereklilik olduğuna inanıyoruz. Değerli vatandaşlarımızı ülkemizin havacılık sanayinde geldiği ve gideceği noktayı görmeye; devletimizin bu konuda ne kadar kararlı olduğunu anlamaları için TEKNOFEST İzmir’i ziyaret etmeye davet ediyoruz. Bu büyük organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve kurumlara; standımızın kurulmasında emeği geçen büyük ailemizin fertlerine teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: iha