6 ülkeden uzman konuğun, ulusal ve uluslararası 14 mesleki dernek başkanın konuşmacı olarak katkı sağlayacağı kongre, 16-19 Kasım 2023 tarihlerinde Kuşadası’nda gerçekleşecek.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında; ’Yenilikçi yaklaşımlarla ilerleyen, liderlik eden, ilham veren cerrahi hemşireleri’ temasıyla düzenlenecek kongrede; İrlanda, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Hırvatistan ve İsrail’den alanında uzman isimler konuşmacı olarak yer alacak. Depremde cerrahi, sağlık uygulamalarında; yapay zeka, hızlandırılmış iyileştirme protokolleri, cerrahi alan enfeksiyonları, cerrahide inovasyon, sağlıkta şiddet, pandemi sonrası hemşire-insan gücü planlaması gibi temel konuların ele alınacağı kongrede ortaya çıkan sonuçlar, ayrıntılı bir rapor haline getirilerek kamuoyu ile de paylaşılacak.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı, Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Öğce Aktaş, kongrenin kapsamını bu yıl daha da geliştirdiklerini belirtti. Cerrahi ve ameliyathane hemşirelerinin en iyi şartlarda, donanımlı bir şekilde hizmet vermesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Öğce Aktaş, “Türkiye genelinde cerrahi ve ameliyathane alanında çalışan hemşirelerimizin katılımıyla gerçekleştireceğimiz kongremizi; 13’üncü kez ulusal, 5’inci kez de uluslararası boyutta düzenlemiş olacağız. Kongremizde, meslektaşlarımızla bir araya gelmek için sabırsızlanıyoruz. Cerrahi ve ameliyathane hemşireliği, sağlık sistemi için çok önemli bir alan. Kongremizde, hemşirelerimizin mesleki donanımlarını artırmanın yanı sıra güncel sorunları ve çözüm önerilerini de konuşacağız. Unutulmamalı ki; cerrahi ve ameliyathane hemşirelerimizin en iyi şartlarda hizmet vermesi demek, toplumumuzun aldığı sağlık hizmetinin kalitesinin de artması demek. Bu noktada kongremizin bilimsel açıdan da oldukça faydalı, gerekli ve önemli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: iha