İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ağustos Ayı Meclisi ikinci oturumu Başkanvekili Mustafa Özulsu idaresinde gerçekleştirildi. Özulsu, Adana'dan İzmir'e atanan ve bugün göreve başlayan Vali Süleyman Elban'a meclisten "hoşgeldin" diyerek, işbirliği çağrısında bulundu.

ÖZUSLU'DAN VALİ ELBAN'A ÇAĞRI: "İZMİR'İN BEKLEYEN ÇOK SORUNU VAR"

Özuslu, "İzmir Valimiz göreve başladı. Yeni Valimiz ile İzmir’in özellikle bekleyen projeleriyle ilgili el birliğiyle çözüm aramak için birlikte çalışmamızın çok faydalı olacağını düşünüyorum. İzmir’in bekleyen pek çok sorunu var. Özellikle katı atık bertaraf tesisi ve mezarlıklar meselesi çok önemli… Hem kendisine hayırlı olsun diyelim hem de bu sorunlarımızı arz etmiş olalım” diye konuştu.

CHP'Lİ BÖRÜHAN: "35 PROJE NEREDE?"

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın 2014 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu dönemde İzmir için açıkladığı 35 projenin hala gerçekleşmediğini, bunun yanı sıra hükümet tarafından gündeme getirilen pek çok yatırımın da hala hayata geçmediğini hatırlatan CHP Meclis Üyesi Cenap Börühan, “Biz 1-2 yıllık gecikmelerden sorumlu tutuluyoruz, açıklamasını da yapıyoruz. Ama söz verilip bekleyen çok sayıda proje var. Bu projeler nerede? Ne zaman yapılacak?” diye konuştu.

CHP'Lİ UZUNOĞLU: "ALİAĞA'YA SES ÇIKARMAYIP OLUMLU RAPOR VERİLİYOR"

Kentteki siyasi tartışmaların gündeminde olan katı atık bertaraf tesisi konusu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Meclis Üyesi Erhan Uzunoğlu, konuyu Aliağa ve Menderes üzerinden örneklendirdi. AKP’li siyasilere eleştirilerde bulunan Uzunoğlu, “Aliağa’da şu an cüruf dağları var. Kuzey’den Güney’e doğru olduğu gibi içinden çıkılmaz bir sanayi alanı haline geldi. Buradaki fabrikalarda bulunan elektrik ark ocaklarından tehlikeli atık olarak kabul edilen bir toz çıkıyor, bunun yanı sıra bölgede cüruf da çıkıyor. Yılda 150 bin ton ark ocağı tozu, milyonlarca ton da cüruf çıkıyor. Bu kanserojen bir olay… Burada bugünlerde bir cüruf bertaraf tesisi yapılmaya çalışıyor. Buraya bu kanserojen maddeyi üreten, vahşice depolayan tesise Bakanlık ÇED olumlu raporu verdi. Şu anda mahkeme yürütmeyi durdurdu evet ama şunu anlatmak istiyorum; Menderes’e katı atık bertaraf tesisi yapmak istiyoruz. Bu tesisin çalışma prensipleri doğrultusunda hiçbir gaz, koku veya çevreye zarar verecek herhangi bir etki olmaksızın çöpler ayrıştırılıyor. Bununla ilgili, AKP İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, ‘Menderes’i çöp kenti yapamayacaksınız’ diyor. Biz çöp kent yapmıyoruz, zaten bu tesisin öyle olmadığı da ortada, herkes biliyor. Ama siyaseten buradan bir şey çıkarmaya çalışıyorlar. Tarım İl Müdürlüğü’nün başta olumlu rapor vermiş olmasına rağmen sonradan görüş değiştirmiş olmasına rağmen ÇED sürecini öldürüyorlar. Bu sürecin tekrar başlaması ve tamamlanması 2-3 yılı alacak. Burada, gerçek olmayan bir argüman üzerinden ‘İzmir’in çöp sorununu Büyükşehir Belediyesi halledemedi’ algısı yaratılmaya çalışılıyor. Aliağa’ya ses çıkarmayıp, ÇED olumlu raporu verilirken müdahil olmayıp Menderes’e yapılacak olan tesise siyasi tavırla engel olmaya çalışmak, İzmirlinin hakkını yemektir. İzmirliler bunu affetmeyecektir” diye konuştu.

AK PARTİLİ ÇALIŞKAN: “MENDERES’İ İNSANLAR KABUL ETMİYOR”

AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan,  “Bu katık atık tesisine sizin o dönem belediye başkanınızda vardı ve oylamaya gelemdi. Siz 5 tesiste 30 ilçenin çöpünü toplamak istiyorsunuz. Sorun burada biz size dedik ki 20 atık tesis mi yapacaksınız planlayın biz de geçirelim. İnsanlar istemiyor çöp tesisi. Yani bunu sadece engellemeye bağlamak doğru değil. Devasa bir çöp toplayıp Menderes’e götüreceksiniz ama insanlar kabul etmiyor. Yapmadıklarınıza kılıf bulmak kolay. Yapmadıklarınızı bize yüklüyorsunuz” dedi.

AK PARTİLİ BAYRAM: “MENDERES’E ÇÖP TESİSİ AÇILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

AK Partili  Menderes Meclis Üyesi Mümin Bayram ise Menderes’e Çöp Tesisi kurulmasına izin vermeyeceklerini kaydetti. Bayram, “ Bugüne kadar bu tesisin neden Menderes’e yapılmaması gerektiğini anlattık. Yapılması planlanan yerde de halkımız ile bunu anlattık. Fakat siyasi büyüklerde anlattı ama demek iyi anlatamadı. Turizm, havaalanı, tarım var. Burada çöp tesisi istemiyoruz. Çiğli Belediye Başkanı da kaldırılsın diyor, imza topluyor. Ama olmaz sayısız sahilimiz var, mandalina, çiçek var. Bizim burasının çöp kent olmasına izin vermemizi beklemeniz çok yanlış, izin vermeyeceğiz. Tahtalı Barajı da var ilçemizde ve hep biz bedel ödedik akaryakıt istasyonu açmak bile zor, İZSU kanununa tabi.  LPG’li araçlar mazotu Gaziemir’den alıyor. Biz çok bedel ödedik. Harmandalı’ya 4.5 kilometre uzaklıktaki Yamanlar ’da tesisi kurarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz” diye konuştu.

AK PARTİLİ BOZTEPE: "TARKAN KONSERİ SPONSORLUĞU KARŞISINDA..."

AK Partili Hüsnü Boztepe, CHP'li Erhan Uzunoğlu'na yanıt vererek, "Yeni Foça tarafındaki cüruf toplama merkezi Büyükşehir tarafından 3-5 defa mühürlenmesine rağmen, hangi sanatçının sporsorluğu karşsında cüruf toplama devam ediyor. Tarkan'dı galiba... Bizim duyumumuz Tarkan konseri sponsorluğu karşısında..." çıkışında bulundu.

"1 GÜNDE 15 DEVİR OLUR MU?"

Boztepe Çiğli'deki İBB kooperatifle kentsel dönüşüm projesi hakkında ise, "Örnekköy'de de Çiğli'de de kooperatif var, 10 gün sonra devirler başlar mı. Önce üye sayısını fazla aldılar. İBB logosu olan kooperatifler her zaman üye bulur. Bu insanlar hemen  devretmeye başladılar. Ben Çiğli'de 1 günde 15 devir ilanı gördüm. 10 tane ortaklık kalmış AŞ gibi..." ifadelerini kullandı.

MHP'Lİ ŞİMŞEK: "CÜRUF DÜNYA STANDARTLARINDA DEPOLANMALI"

MHP'li meclis üyesi Hakan Şimşek, "Şakran'ın arıtmasını yapamıyorsanız devredin, biz bitirelim. Kendimize o derece güveniyoruz. Katı atık noktasında da modern alanlar kurmalıyız, sıkı denetime tabi tutmalıyız. Demir çelik üretimi devam edecekse cürufu dünya standartlarında  depolarsınız. Aliağa her projesiyle Türkiye'ye örnek oluyor, siz de örnek alın, alkışlayın" dedi.

İYİ PARTİLİ SARI: "ŞAKRAN ARITMASINI BÜYÜKŞEHİR YAPSIN"

İYİ Partili Meclis Üyesi Sedat Sarı, "Şakran'ın arıtmasını İzmir Büyükşehir Belediyemiz yapacak güçte. Hakan Bey yetki devri istedi, burada bir rekabet oldu, ya Büyükşehir burayı yapsın ya da bunu istemem ama Aliağa Belediyesi'ne devrini yapsın. Aliağa Belediyesi yetkisi dışında olan birçok işi yaptı bugüne kadar" ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ AYDIN: "METREKARE FİYATI TOKİ'DEN UCUZ"

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın çöp tesisleri ve kooperatif modeline ilişkin yaşanan tartışmanın ardında kürsüye çıkarak, "Rakamları söyleyeyim, 1 Şubat 2022 tarihi kooperatif ile imzalanan sözleşmeye göre inşaat bedeli 260 milyon 797 bin, 60 bin metrekare üzerinde inşaat yapılacağına göre o tarih itibarıyla inşaatın metrekare fiyatı 5 bin 90 lira… Bu fiyatı Ağustos 2023’e uyarlayınca inşaatın bugünkü metrekare fiyatı 9 bin 518 liraya denk geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 12 Ağustos tarihli Resmi Gazete tebliğine göre inşaat metrekare fiyatı 12 bin 450 lira ile 13 bin 800 lira… TOKİ’nin verdiği rakam, yuvarlak olarak 16 bin civarı… Örnekköy’de 9 bin 518 lira... Fahiş dediğiniz rakamı söylemiyorsunuz, ben söylemek istedim.  İzBB, merkezi iktidarın yaptığı her şeye rağmen İzmir’e biçmeye çalıştığı kaderi değiştirmek için var gücüyle çalışıyor, çalışmaya da devam edecek" dedi.

"GERÇEĞİN İPİNE SARILALIM"

Aydın şu açıklamalarda bulundu:

Katı atık bertarafı bir süredir konuşuluyor. İzBB, katı atık bertarafı ile ilgili Çevre ve Şehircik Bakanlığı ile birlikte, Bakanlık tarafından da onaylanan bir plan hazırladı 2018’de… Entegre atık yönetim planı… Sayın meclis üyesi, ‘Bunu 30 yere dağıtın, her yeri şimdiden belirleyin’ diyor, katı atık yönetimi ile ilgili… Ama bilim de mevzuat da böyle demiyor, Bakanlık da böyle demiyor. Bakanlık, ‘Senin 5 bölge için planladığın katı atık planını doğru buluyorum’ diyor. İstanbul günde 17 bin ton çöpü 3 tesisle, Ankara 2 tesisle bertaraf ediyor. Bir fikir zihninizde güzel durabilir ama bu fikrin bir altı olur. Yani, ‘Böyle yaparsanız iyi olur, öyle yaparsanız destek veririz, böyle yaparsanız karşı çıkarız’ demeyin. Gerçeğin ipine hep beraber sarılalım.

"BUNU İZMİR HALKINA YAPMAYIN"

Bergama ve ödemiş başarıyla yönetiliyor. Hatırlayın Bergama ve Ödemiş için de burası çöp kent olacak dediniz. Olmadı. Ankara’da İstanbul’da 25 yıldır yönettiğiniz şehirlerdeki atık bertaraf tesisleri de o kenti çöp kent yapmadı. İzmir halkının günlük ürettiği çöp kapasitesi 5 bin ton. İzmir’in çöpünü bertaraf ettirmeyerek İzmir Büyükşehir Belediyesini başarısız göstermeye çalışmak saf kötülüktür. Bunu İzmir halkına yapmayın. Her şeye rağmen İzmir’e hizmet etmeye çalışıyoruz. 3-5 oy alacaksınız diye İzmirlinin hakkını yemeyin. En üst standartta çevreye duyarlı tesisler kurulduğunu Bakanlıkta Ak Parti de biliyor

HIZAL: "HARAMANDALI'NDA BİYOGAZ TESİSİNİ KİM AÇTI?"

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, ise kooperatifleşmeyle kentsel dönüşüm ve çöp tesisi konularına ilişkin yaptığı açıklamada "Murat Aydın demagoji yaparak, hukuk dersi verme çabası içinde konuşuyor. O hukuk dersi vermeye çalıştığı kişi 25 yıl önce hukuk dersi aldı ama İrfan (Önal) Bey'e ders verebilir. Çünkü ortaya belge koyduğumuzda İrfan Bey ilk kez görmüş gibi şaşırıyor. Çöp meselesinde İBB sabıkalı bir belediye. Başarılı olsa, çöp denildiğinde 30 ilçenin 30'unda da belediye başkanları ve vatandaşların tüyleri diken diken olmazdı. Soyer, bundan 4 yıl önce 'Ben Seferihisar Belediye Başkanı olsam, orada çöp tesisi yapılacağını duysam karşı çıkarım' dedi. Çünkü sabıkalı bir belediye. Menderes'te hukuki ve teknik sıkıntılar var. Yarımada'da tesis yapılacağını söylüyorsunuz. 5. tesis neresi Harmandalı. Burayı kapatmak istemediniz ama kapatmak zorunda kaldınız. Harmandalı Biyogaz tesisini siz açmadınız mı, 15 yıllık sözleşme yapılmadı mı, daha 11 yılı var. Kapatacak mısınız, hadi oradan! Bir mahkeme kararı ile karşılaştınız ondan sonra çöpte çöp, çöpte çöp" çıkışında bulundu.

"HARMANDALI'NIN ÇARESİ YAMANLAR"

Karşıyaka Yamanlar'da katı atık bertaraf tesisi yapılabilmesi için Milli Emlak'ın da kendi yerini verdiğini anlatan Hızal, "23 Şubat 2019 tarihli İBB'nin sitesinde yayınlanmış bir haber, Sayın Kocaoğlu İBB Başkanı. 'Katı Atık tesisini mahkemede kazandık', Karşıyaka için... Nisan'da Soyer geldi, işte Harmandalı'ndaki sorunu çözecek olan Karşıyaka Yamanlar'daki tesis. Harmandalı ile Yamanlar tesisi arası 4 kilometre, Menderes neresi! Yapmayın, gerçekçi olun. Yamanlar verilmiş. Çöp konusundaki bütün tezleriniz yanlış" diye konuştu.

"HÜSEYİN CENGİZ BURAYA GELSİN"

Hızal kooperatifleşme yöntemiyle dönüşüm çalışmalarına ilişkin ise şunları kaydetti:

Örnekköy 3. Etap Başkanı Hüseyin Cengiz'in buraya gelmesini beklerdim. Ne iş yapıyor bilmiyorum, şairliği var ve Cengiz birden inşaat işlerine merak salıyor. Bir inşaat şirketinin yönetim kuruluna gelip üye oluyor, bu bir aile şirketi ve aile dışından olan tek üye Cengiz. Soyer 'Kooperatif başkanları gelecek' dedi, gelsinler.

"KİM ENGELLİYOR SİZİ!"

"Devir yasağı" ve "taşeron çalıştıracaksan izin alacaksın" maddeleri var yönetmelikte. İZBETON'un Kentsel Dönüşüm Dairesi'ne yazdığı yazılarda emrivaki var. Hukuki eksiklikler, demir ve beton eksikliği ortaya çıkınca da 'Engelleniyoruz' diyorsunuz. Kim engelliyor sizi! Protokolle yürütülen etaplara bakalım; bin 18 konut yapılacak Örnekköy 3. etapta, şu anda olması gereken seviye yüzde 89, olan seviye ise yüzde 12. Kim engellemiş! 4. etap; olması gereken seviye yüzde 89, olan yüzde 25; Gaziemir'de ise olması gereken yüzde 63, şu anki seviye yüzde 4! Kim engellemiş! İZBETON Genel Müdürüne İBB'nin anahtarını teslim ettiniz, o yüzden bunlar yaşanıyor.

"ŞİRKET İŞİ ALMADAN İSMİNİ DEĞİŞTİRİYOR"

Bazı şeyleri İrfan (Önal) Bey'den bile gizlemişler, haberi yok. Teminat olarak verilmiş senet var, gizli bu senet. Mali problemleri olan bir şirkete, cirosu Köy-Koop'tan kötü şirkete senet karşılığında iş veriyorsunuz. İşin bedeli 261 milyon. Bu şirket bu işi almadan önce ismini, ortaklık yapısını değiştiriyor. Ortaklardan biri Bayraklı Belediyesinde, İrfan Bey tanıyordur kendisini sorsun.

CHP'Lİ ÖNAL: "BÜROKRATLARIMIZDAN ŞÜPHEMİZ YOKTUR"

CHP Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal, Hızal'ın kendisine yönelik söylemlerine yanıt vererek, "Teminat aranıyorsa vardır, ben bunların onlar gibi ilgilisi değilim. Mevzuata uygun iş olmuştur, bürokratlarımızdan da şüphemiz yoktur" dedi.

"EVDEN ÇÖP ALAMAYACAK HALE GELMEMİZİ İSTİYORLAR"

Önal şunları söyledi:

Çöp tesisi konusuna gelince; 4 yıl önce, 'bu güzelim yerlerde çöp tesisi mi yapılacak, buralarda zeytinlikler, meralar var' denilmişti. Ben o zaman da, 'İzmir'in her yerinden her şey yetişir ama şu an planlama süreci var, plan önümüze gelmiş, burayı engellerseniz Harmandalı'na çözüm olacak yeri bulamayız' demiştim. Tire gelmişti, orada da AKP'nin aynı tutumunu görmüştük, bunlar bizi evlerden çöpü toplayamacak hale gelene kadar tutacaklar. Bunlar hiçbir yere çöp dökemeyelim diye, gelen her plana itiraz edecekler, çünkü amaçları bizi engellemek.

"POPÜLİZM YAPMAYA ÇALIŞTILAR"

İzmir'in 29 ilçesinde çöpü toplanan Menderes de dahil olmak üzere nasıl bir garabete sürüklendiğimizi görmemiz için bunları söylüyorum. Resmi kurumlarca çalışma yapılmış yerin popülizmini yapmaya çalıştılar. Umarım halen devleti, milleti için çalışan bürokratlar vardır. Usulüne uygun görüş verirler.

"VURGUN VARSA 2 KATINI ÇEVRE ŞEHİRCİLİK YAPIYOR"

Bir önceki toplantıda büyük vurgunlar diye konuşmalar yaptılar. 60 bin metrekare inşaat alanı için 260 milyona iş alınmış, metrekaresi 4 bin TL'ye verilmiş oluyor. 1'e 100 fiyat farkı diyorlar ya metrekare 9 bin 500'e gelmiş. Vurgun varsa büyüğünü Çevre Şehircilik yapıyor. Eğer kooperatifte vurgun varsa 2 katını Çevre Şehircilik yapıyor. TOKİ metrekare fiyatları 16 ile 18 bin lira arasında veriliyor.

"HER GÜN VERGİ ÜSTÜNE VERGİ, ZAM ÜSTÜNE ZAM GELİYOR"

Yönetemedikleri ekonomi ile her gün vergi üstüne vergi, zam üstüne zam getiriyorlar. Her tarafı derdest etmelerine rağmen, gündemi başka yere taşımak için orada vurgun  burada vurgun! Biz 5 müteahhide buraları peşkeş çekmedik, kimsenin görmediği fiyatlarla burayı vermedik. Orada 600 kişi daire sahibi oluyor. Arada yanlış biri olabilir, yapan işçinin, taşeronun kefili değilim, varsa bir şey birlikte üstün e gidelim; dedim. Arkadaşlar o inşaatları yaptırmayarak o paranın  pul olmasını bekliyorlar. Bu dairleri alanlara silah zoruyla satılmamış, insanlar artık kooperatif dışında daire sahibi olamıyor.

"GELEN ÖNERİLER İYİ NİYETLİ DEĞİL"

Farkında olun ki gelen öneriler iyi niyetli değil. Her bir çalışmanız bizi sabote etmeye, engellemeye yönelik.

Editör: Yaren Çördük