Cumhuriyetin 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde Aydın genelinde hazırlanan programlar, aralıksız devam ederken, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde de hazırlanan Sağlık Sokağı, törenle açıldı. Atatürk Kent Meydanı’nda açılan Sağlık Sokağı vatandaşların ilgi odağı olurken, Aydınlılar sağlık konusunda merak ettikleri tüm sorulara, kurulan bilgilendirme stantlarında yanıt buldu. Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destekleriyle açılan sokakta, beslenme danışmanlığı ve boy kilo ölçümünden kanser taramaları danışmanlığına, kronik hastalıklar ve tansiyon şeker ölçümünden ilkyardım eğitimlerine kadar birçok konuda hazırlanan stantlarda vatandaşlar ve öğrenciler bilgilendirildi. Ayrıca sokakta hazır bulunan ambulans ve UMKE ekipleri ile ekipmanları tanıtıldı.

Sokağın açılış törenine katılan Aydın Valisi Yakup Canbolat ise beraberindeki heyetle birlikte sokağı gezerek stantları ziyaret etti. Yetkililerden de sağlık konusunda bilgiler alan Vali Canbolat, Cumhuriyetin 100. yılına dikkat çekerek 31 Aralık’a kadar il genelinde yüzlerce etkinliğin yapılacağını belirtti. 100. yıl coşkusuna Aydınlıların da katılım sağlaması çağrısında bulunan Vali Canbolat; “Cumhuriyetin 100. yılını diğer illerimizde olduğu gibi büyük bir coşkuyla, hevesle ve heyecanla kutlama gayreti içerisindeyiz. İlimizde de 31 Aralık’a kadar planlanan il ve ilçelerimizde yüzlerce etkinliğimiz var. Bütün vatandaşımızı özellikle bayram günü bütün caddeleri bayrakla donatmalarını bekliyoruz ve bayram coşkusuna katılmalarını bekliyoruz” dedi.

“Vatandaşlarımızla iç içe olmak istedik”

Vatandaşların daha sağlıklı bir bilgi alabilmesi hedefiyle böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Eser Şenkul ise “Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlama törenleri çerçevesinde kurmuş olduğumuz Sağlık Sokağımızda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün destekleriyle yaptığımız aktivitelerimiz var. Burada öğrencilerimize ilkyardım eğitimi, UMKE eğitimi, bunun yanında organ nakli ile alakalı bilgilendirmeler yapıyoruz. Yine UMKE araçlarımızın, ambulanslarımızın tanıtımı bulunuyor. Sağlık Sokağımızdaki stantlarımızda kanser programlarıyla, taramalarıyla alakalı vatandaşlarımızı bilgilendirme, obezite bilgilendirmesi, kronik hastalıklarla alakalı bilgilendirme, organ bağışlarıyla ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz. Ayrıca birçok hastane tanıtımımızı da bu sokağımızda yapmaktayız. Vatandaşlarımızın bugün, sağlıklı bilgi alması adına vatandaşlarımızla iç içe olmak istedik. Cumhuriyetimizin 100. yılında daha güçlü bir sağlık sistemimizle vatandaşlarımıza hizmet sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: iha