Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin genel kurul toplantısına katılmak üzere Fransa’nın Strazburg kentine giden Soyer, “Tüm Avrupa’da daha adil ve demokratik yerel yönetimler tesis etmek için, günümüz dünyasında sınırları tanımayan; iklim krizi, sağlık, göç, öteki topluluklara duyulan ön yargılarla mücadelede iş birliğine öncülük etmek adına bölgeler meclisi başkanlığına adayım” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; Avrupa Konseyinin Bakanlar Komitesi, Parlamenter Meclisi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile birlikte temel organları arasında yer alan olan Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin (YBYK) Bölgeler Meclisi Başkanlığına aday oldu. Adaylığını Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin genel kurul toplantılarına katılmak üzere gittiği Fransa’nın Strazburg kentinde açıklayan Soyer’in, bu önemli göreve seçilmesi halinde kongrenin 3’lü yönetimine uzun süre sonra Türkiye’den ilk kez katılım sağlanmış olacak. Aynı zamanda Türkiye’den yine ilk kez bir sol grup üyesi belediye başkanı bu göreve seçilme fırsatı elde edecek.

“Daha adil ve demokratik yerel yönetimler için adayım”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Strazburg’da yaptığı açıklamada, “Tüm Avrupa’da daha adil ve demokratik yerel yönetimler tesis etmek için; iklim krizi, sağlık, göç, öteki topluluklara duyulan ön yargılar ile mücadelede iş birliğine öncülük etmek adına bölgeler meclisi başkanlığına adayım. Bu adaylığım İzmir’in demokratik ilerlemesinin ve uluslararası tanınırlığının bir sonucu. Sadece İzmir’i değil, aynı zamanda Avrupa ve Türkiye’deki bölgelerin demokratik çıkarlarını temsil etmek için bu yolculuğa sizin desteğinizle çıkıyorum" dedi.

Avrupa’nın en önemli siyasi makamlarından biri

İkinci Dünya Savaşının ardından Avrupa Konseyi, Avrupa’daki ilk hükümetler arası organizasyon olarak kuruldu. 5 Mayıs 1949 tarihinde yaşama geçirilen bu organizasyon, Avrupa devletlerini; barış, demokrasi ve insan hakları etrafında bir araya getirmeyi amaçlıyor. Günümüzde, Avrupa Konseyi 46 üye ülkenin 830 milyon vatandaşının ayrımcılığa karşı; mücadele, demokrasi, hukukun üstünlüğü, kültürel çeşitliliğin savunulması, cinsiyet eşitliği gibi temel insan haklarını koruyor. Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK), Avrupa Konseyinin siyasi organları arasında yer alıyor. Yerel veya bölgesel bir idarede, seçim ile göreve gelmiş temsilcilerden oluşan kongre, 46 üye devlete bağlı 130 binden fazla yerel ve bölgesel idareyi temsil eden 612 üyeden oluşuyor.

Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin karar alma süreçleri yerel yönetimler meclisi ve bölgeler meclisi olmak üzere iki ayrı meclis içerisinde yürüyor. Türkiye’den büyükşehir belediyeleri, meclisleri ve il özel idareler bölgeler meclisinde temsil ediliyor. İlçeler ve beldelerin ise kongrenin yerel yönetimler meclisinde temsil hakkı bulunuyor. Kongre başkanı ve bu her iki meclisin başkanları Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin yönetimindeki en önemli 3 aktör arasında yer alıyor. Bu 3 başkan kongrenin karar alma ve yönetim süreçlerinde ortak sorumluluğa sahip bulunuyor. Bölgesel ve kentsel gelişmeyi temsil etmek ve savunmak adına Avrupa siyasi diyaloğunda çok değerli bir görevi olan kongre bölgeler meclisi başkanlığı; savaşlar, iklim krizi, salgınlar, aşırılık, sosyal adaletsizlik ve tüm dünyada demokratik değerlerin gerilemesi gibi sadece bölgesel olmayan; ancak kentleri ve yerel yönetimleri de derinden etkileyen küresel krizler karşısında sorunların çözümü adına önem taşıyan bir siyasi diyalog platformu olarak görev yapıyor.

Avrupa Konseyi Palais de l’Europe binasında önemli toplantılara katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK) 45. Genel Kurul toplantıları nedeniyle bulunduğu Strazburg’ta ilk gün görüşmeleri çerçevesinde bölgeler meclisi ve kongre encümen toplantılarına katıldı. Soyer, YBYK Sosyalist Grubunun ortak kararıyla Avrupa Konseyi Kongresi Bölgeler Meclisi Başkanlığına aday gösterildi. Başkan Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Nurdan Bayraktar Golder’i makamında ziyaret ederek adaylığıyla ilgili bilgi verdi. Büyükelçi Nurdan Bayraktar Golder ise “Türkiye’den bir belediye başkanının Avrupa Konseyi kurumsal yapısı içinde çok önemli bir görevi devralacak olması bizim için büyük bir mutluluk ve gurur” dedi.

Kaynak: iha