İzmir Alsancak Limanı’nın özelleştirilmesiyle ilgili haberler gündemde yer alırken, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Alsancak Limanı’nın verimli bir şekilde hizmet vermesi için satışın olması gerektiğine inanıyoruz. Satışın kamuoyunun beklentisini karşılayacak şekilde şeffaf olması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Alsancak Limanı’nın özelleştirilmesiyle ilgili konuşan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, limanın yatırıma ihtiyacı olduğunu, bu yatırımları devletin yapacak gücü olmadığını, bu nedenle özelleştirmenin daha doğru bir seçenek olduğunu vurguladı.

İzmir Limanı’nın 2007 yılında bir özelleştirme süreci yaşadığına dikkati çeken Eskinazi, “O yıllarda İzmir’in ihracatını domine eder konumda olan İzmir Alsancak Limanı’nın yoğunluğu nedeniyle 2004-2008 yılları arasında ihracatçılar olarak 350 milyon dolar sıkışıklık zammı ödemek durumunda kalmıştık. Sonraki yıllarda Alsancak Limanı’na gerekli yatırımların yapılmaması nedeniyle Aliağa’daki limanlar öne çıktı. Bugün İzmir Gümrük Müdürlüğünden 9,2 milyar dolarlık ihracat olurken, Aliağa Gümrük Müdürlüğü 22,5 milyar dolar ihracatı kayda alır hale geldi. Türkiye’nin gözbebeği konumundaki Alsancak Limanı mevcut yapıda her geçen gün kan kaybediyor. Bu kan kaybı özelleştirme ile son bulacaktır” diye konuştu.

Kaynak: iha