İzmir’de yaşayan 55 yaşındaki Hatice Yavaş, bundan birkaç ay önce ciddi öksürük şikayetiyle hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerde, göğüs boşluğunda 4 santimetre büyüklüğünde bir tümör tespit edildi.

Çok sayıda ekiple ortak operasyon

Göğüs boşluğundan kalbe doğru uzanan ve çok nadir olarak tespit edilen tümör için Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Cerrahisi ve Kalp-Damar Cerrahisi ekipleri birlikte ortak operasyon yaptı. Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanları Prof. Dr. Özgür Samancılar, Shukur Musayev ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Ayık yönetiminde yapılan ameliyat sırasında, yoğun şekilde adrenalin salgılayarak büyük tansiyonu 25’e kadar yükseltebilen tümör alındı ve hasta ameliyat sonrası yakından takip edildi.

Göğüs ve kalp-damar cerrahisi dışında; anestezi, yoğun bakım gibi çok sayıda ekibin bir araya gelerek değerlendirdiği ve titizlikle tedavi ettiği Yavaş, hastaneden taburcu oldu. Hatice Yavaş, kendisiyle ilgilenen sağlık çalışanlarına teşekkür edip, hatıra fotoğrafı çekildi.

"Yeni hayatımın ilk günü, bu fotoğraf da bu günden hatıra kalsın istedim"

Hatice Yavaş, hastaneye başvururken, durumunun ciddiyetinden habersiz olduğunu belirterek, “Son dönemde çok fazla öksürüyordum, tansiyonum da yükseliyordu. Doktora başvurduğumda, nadir görülen bir hastalığım olduğunu öğrenince korkmuştum; ama iyileşeceğime ve doktorlarıma inandım. Onların tüm söylediklerini yaptım; çünkü sevdiklerime kavuşmak için iyileşmeyi çok istedim, hiç şikayet etmedim. Tedavi sürecimde o kadar çok kişi benimle ilgilendi ki isimlerini saymakla bitmez, hepsine çok teşekkür ederim. Bugün bu fotoğrafı çektirdim; çünkü bugün yeni hayatımın ilk günü, bu fotoğraf da bu günden hatıra kalsın istedim.”

Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özgür Samancılar, tıp dilinde “feokromasitoma” denilen ve göğüs boşluğunda oluşan tümörün çok sayıda branşın bir araya gelerek tedavi edildiğine değinerek, şunları söyledi:

“Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Ayık, anestezi ve yoğun bakım ekibimiz başta olmak üzere bu tedavi bir çok hekim, hemşire ve sağlık çalışanı arkadaşımla bir ekip çalışmasıyla gerçekleşti. En büyük hediye hastamızın iyileşmek için çaba göstererek tedaviye yanıt vermesi oldu. Bu tür vakalarda deneyimli ekip kadar ekiplerin ‘multidisipliner’ dediğimiz farklı branşların bir koordinasyon ve uyumla çalışması önemli. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz."

Kaynak: iha